نمای کرتین وال

کرتین وال نوعی نمای ساختمانی است که شامل سازه ای شبکه ای شیشه ای است که برروی سازه ای به نام لامل قرار میگیرد و هم استحکام و مقاومت دیوار را دارد و هم زیبا و سبک است و وزن مرده بر روی ساختمان وارد نمیکند. نمای کرتین وال علاوه اینکه عایق مناسب حرارت، رطوبت و صوت است، باعث بهینه سازی دمای محیط و نور می شود و مصرف انرژی های مختلف در ساختمان را کاهش میدهد.

لامل شبکه ای آلومینیومی یا چوبی و یا فولادی است که نمای شیشه ای بر روی آن نصب می شود و تمام وزن خود را به این سازه وارد میکند.معروف ترین و پرکاربردترین لامل ها، لامل های آلومینیومی هستند.

استفاده از این سازه، به دلیل سبک بودن آن، مقاومت خوبی در برابر زلزله دارد و نسبت به سایر نماهای ساختمانی ارزان تر است.

در سیستم کرتین وال میتوان از پروفیل تک جداره-دوجداره-سه جداره و برای انواع سطوح مسطح، چند ضلعی، سقف های باز شو شیشه ای استفاده کرد.

سیستم‌های مربوط به نمای کرتین وال، از نظر نصب نیز به دو نوع تقسیم بندی می شوند. نوع اول فریملس (frame less) یا همان بدون نمایان شدن خطوط ظاهری و نوع دوم به فیس کپ (face cap) یا در پوش دار معروف است.

در مورد تفاوت میان نمای فریم لس و فیس کپ در نمای کرتین وال، باید دید بیرونی نما را در نظر گرفت. در نمای فیس کپ، المان‌های آلومینیومی عمودی و افقی نصب شده در نمای کرتین وال کاملا قابل مشاهده است و شیشه‌ها را ازهم متمایز می‌کند، ولی در نمای فریم لس، المان‌های آلومینیومی بیرونی حذف می‌شود و سازه‌های اصلی زیر شیشه‌های نمای فریم لس از بیرون ساختمان پنهان است. به این ترتیب، دید یک دست و زیباتری را به نمایش می‌گذارد.

در حالت فریم لس شیشه های دو جداره روی فریم با چسب مخصوص در کارخانه چسبانده و توسط یراق آلات و اتصالات روی نما نصب می شود.

در نمای کرتین وال قابلیت افزودن پنجره های بازشو وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید