شیشه لمینت

شیشه لمینت از دو یا چند لایه شیشه ی تخت و لایه PVB(یک نوع رزین وپلاستیک ترکیبی) دربین شیشه ها تشکیل شده است، که این لایه در مقابل حرارت حالت چسبندگی ایجاد میکند و چند لایه شیشه را محکم درکنار هم نگه میدارد. این نوع شیشه نسبت به شیشه های سکوریتی و ساده تک جداره سنگین تر است ولی عایق خوبی در برابر صداست و میزان تابش اشعه UV را نزدیک به ۱۰۰درصد کاهش میدهد.

مقاومت و استحکام شیشه لمینت و شیشه سکوریت نسبت به شیشه ی ساده بسیار بیشتر است. در صورتی که شیشه ی لمینت از شیشه سکوریت تولید شده باشد، مقاومت آن بالاتراز شیشه سکوریت است.همچنین این شیشه ها همانند شیشه سکوریت از ایمنی بالاتری نسبت به ضربه برخوردارند ولی شیشه لمینت به دلیل وجود لایه PVPپس از شکستن فرو نمیریزد و سر جای خود باقی میماند و احتمال آسیب رسیدن توسط شکسته شدن شیشه و پرتاب شدن قطعات آن به اطراف را به صفر میرساند.به همین دلیل در مراکز امنیتی و بانک ها و طلافروشی ها از شیشه لمینت استفاده میشود تا از ورود افراد به داخل ساختمان جلوگیری شود.

نام دیگر شیشه لمینت همان شیشه ضد گلوله است که یا نمی‌شکنند و یا در صورت شکستن خطری را متوجه دیگران نمی‌کند و در شیشه جلو ماشین، کف آکواریوم و صفحه مانیتور و صفحه گوشی از آن استفاده میشود و مقاوم در برابر ضربه و شکستگی است.

شیشه لمینت ها بر اساس ضخامت درخواستی و با استفاده از هر نوع شیشه ای ساخته میشوند.هرچه ضخامت و تعداد لایه های شیشه بیشتر باشد ماهیت ضد گلوله بودن آن بالاتر میرود زیرا با اثابت گلوله به لایه ی اول فشار و سرعت گلوله توسط لایه بین شیشه ها گرفته می شود و به لایه های درونی تر نفوذ نمیکند.همچنین بر اثر تصادف، شیشه لمینت جلوی ماشین بر سر سرنشینان فرو نمیریزد و عایق گرمای مناسبی برای خودرو میباشد. به همین دلیل تعداد لایه ها  بنا به امنیت مکان های مختلف ممکن است متفاوت باشد برای مثال ضخامت شیشه های ضدگلوله بین ۷۰ تا ۷۵میلیمتر میباشد که از چندین لایه شیشه ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید